Jakie gatunki drewna są najbardziej trwałe?
Drewno w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Powstają z niego meble, altany, tarasy, płoty, sztachety. Na jaki jednak gatunek warto zdecydować się, aby konstrukcja odznaczała się trwałością na warunki atmosferyczne i pięknie ozdabiała przestrzeń zewnętrzną przez długi czas? Jaki gatunek wybrać na płot ogrodowy drewniany? Oto najbardziej trwałe gatunki drewna.
Szerokie zastosowanie drewna w ogrodzie
Drewno pasuje do każdego ogrodu, ponieważ jest to materiał naturalny. Jego zastosowanie jest uniwersalne. Zbudować można z niego tarasy, płoty, altany, kratownice, karmniki, pergole drewniane i wiele innych.
Najpopularniejsze i najtrwalsze krajowe gatunki drewna
Najpopularniejszym i najtańszym gatunkiem drewna w Polsce jest sosna. Materiał jest łatwo dostępny, lekki, średnio wytrzymały oraz bez problemów można poddać go obróbce. Wymaga jednak właściwego zabezpieczenia przed paczeniem i gniciem. Powstać mogą z niego praktycznie wszystkie budynki i konstrukcje w ogrodzie, także drewniane płotki.
Pod względem jakości, znacznie lepszym wyborem jest modrzew. Uznawany jest za jednej z najtrwalszych krajowych gatunków. Ma małą skłonność do paczenia i pękania, szybko wysycha i jest słabo palny. Niestety, po pewnym czasie może szarzeć, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie prac konserwacyjnych, w celu utrzymania jego pięknego wyglądu. Drewno modrzewiowe należy olejować. Podobnie jak sosnę, do wielu konstrukcji można wykorzystać ten materiał w ogrodzie. Sprawdza się również do wykonywania gontów do pokryć dachowych.
Kolejnym gatunkiem drewna jest świerk. Lekkość, miękkość i średnia wytrzymałość to cechy go wyróżniające. Powstawać mogą z niego konstrukcje znajdujące się w słonecznych i przewiewnych miejscach.
Wartościowymi drzewami liściastymi są natomiast buk i jesion. Oba gatunki można wykorzystać do tworzenia mebli ogrodowych, jeżeli tylko zostaną poddane profesjonalnej impregnacji. Powstawać mogą z nich również elementy małej architektury. Drewno bukowe jest twarde i ciężkie, natomiast jesion łatwy w obróbce, dlatego można wykorzystać go do układania tarasów.
Popularne gatunki drewna egzotycznego
Płot drewniany, jak i pozostałe elementy ogrodzenia mogą powstać także z drewna egzotycznego, ale jest ono znacznie droższe niż krajowe. Charakteryzuje się jednak wyższą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego powstałe z niego furtki drewniane na pewno będą działały bez żadnych problemów przez wiele lat.
Popularnym gatunkiem egzotycznym jest teak. Drewno jest twarde, odporne na ścieranie i żerowanie szkodników. Warto zwrócić uwagę również na tatajubę, merbau oraz bangkirai. W ogrodach można także stosować gatunki występujące na północy, czyli modrzew syberyjski oraz cedr kanadyjski.
Wykorzystanie drewna w ogrodzie
Jako producent płotów drewnianych, korzystamy wyłącznie z najlepszych materiałów konstrukcyjnych, przystosowanych do realizacji konkretnych elementów architektury ogrodowej. Drewniane płotki czy kratki drewniane powstają z bardzo dużą starannością, precyzją, w trosce o możliwość wieloletniego użytkowania bez najmniejszych problemów. Wystarczy przeprowadzać regularnie prace konserwacyjne, a drewno w ogrodzie prezentowało będzie się nienagannie.