Rośliny i płoty drewniane

Jakie rośliny najlepiej współgrają z drewnianymi ogrodzeniami, by zwiększyć prywatność?

Płoty ogrodowe drewniane zwiększają atrakcyjność posesji, a jednocześnie pełnią funkcję użytkową. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich wygląd, warto zasadzić wzdłuż odpowiednią roślinność. Na jaką warto się zdecydować?

Najpopularniejsze rośliny sadzone wzdłuż ogrodzenia

Rośliny iglaste, przede wszystkim tuje są najchętniej wybierane do sadzenia wzdłuż ogrodzeń. Wyróżniają się wiecznie zielonymi igłami, które prezentują się atrakcyjnie nawet śnieżną zimą. Równo przystrzyżone i posadzone w dużej ilości tworzą żywopłot, który znakomicie uzupełnia płoty sztachetowe. Rośliny w takiej wersji zapewniają dodatkową prywatność, chronią przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów oraz sąsiadów.

Oczywiście tuje to nie jedyna możliwość, na jaką możesz się zdecydować. Wybór jest ogromny, ale zawsze warto kierować się warunkami panującymi na działce, aby rośliny mogły rozwijać się prawidłowo.

Płot drewniany uzupełnić można również o:

 • cis pospolity,
 • jałowiec chiński,
 • modrzew europejski,
 • choinkę kanadyjską,
 • świerk pospolity.

Wymienione rośliny iglaste są proste w pielęgnacji, jedynie trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu i ochronie przed chorobami. Wymagają oczywiście podlewania, ale za to otrzymujemy wyjątkowy żywopłot, który często wyrasta również poza ogrodzenie drewniane.

Co zamiast iglaków wzdłuż ogrodzenia?

Funkcję żywopłotu, który uzupełnia płoty drewniane, mogą pełnić również krzewy inne niż iglaste. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

 • berberysy – skutecznie odstraszają psy i koty, ponieważ są kolczaste,
 • ligustry – krzewy bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne, a w dodatku w momencie kwitnienia przepięknie pachną,
 • ostrokrzewy Ilex – wyróżniają się ozdobnymi owocami i ząbkowatymi liśćmi,
 • śliwy ałycza – pięknie pachną i bardzo szybko rosną.

Dekoracyjne trawy, które uwydatnią płot z drewna

Dekoracyjne trawy są fantastycznym pomysłem do nasadzeń wzdłuż ogrodzenia. Osiągają wysokość ok. 1 m i są w stanie stworzyć gęsty i zwarty żywopłot. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto zdecydować się na następujące odmiany:

 • miskanty chińskie, 
 • trzcinniki,
 • proso rózgowate,
 • trzęślicę trzcinowatą.

Trawy ozdobne rosną bardzo szybko i tworzą szczelną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, dlatego płot ogrodowy drewniany zyska wspaniałego towarzysza, a Ty nie wydasz zbyt wiele. Trawy nie wymagają troskliwej pielęgnacji czy przycinania, pięknie prezentują się w każdym ogrodzie.

Słoneczniki wzbogacające płoty drewniane

Innym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować, są gigantyczne słoneczniki, a dokładnie odmiana King Kong, która dorasta do wysokości nawet 4,5 m. Dzięki nim można stworzyć szczelną osłonę wzdłuż ogrodzenia. Kwiatostany tej odmiany są w dodatku jadalne, dlatego zyskuje się wspaniałą uprawę z walorami smakowymi.

Zadbaj, aby płot panelowy drewniany wyglądał efektownie

Posadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia jest fantastycznym pomysłem, ze względu na dekorację, jaką tworzą. Stanowią również dodatkową osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Gęsta, bujna roślinność chroni również przed kurzem i hałasem ulicznym.