Płot drewniany – jak zaprojektować

Jak zaprojektować unikalny płot drewniany do swojego ogrodu?

Drewniane ogrodzenie jest idealnym wyborem do domów w stylu wiejskim, dworkowym, prowansalskim, śródziemnomorskim, ale i nowoczesnym. Jak wykonać płot z drewna, który będzie wyróżniał się na tle innych?

Dlaczego płoty drewniane są dobrym wyborem, a dlaczego nie?

Płot drewniany wyróżnia się prostą budową, montaż mogą przeprowadzić nawet mało doświadczone osoby posiadające podstawowe umiejętności techniczne. Koszt inwestycji jest dzięki temu niższy. Sam materiał również nie jest drogi. Dostępnych jest wiele gatunków drewna, z których można zrobić płoty, przede wszystkim sosna i świerk.

Decydując się na drewniany płot trzeba jednak pamiętać o regularnej konserwacji, najczęściej co 2-3 lata, w celu zabezpieczenia powierzchni przed negatywnym oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Prace polegają na malowaniu i impregnacji.

Jak wykonać oryginalny płot ogrodowy drewniany?

Drewniane płoty mogą przybierać różną formę. Warto zapoznać się z kilkoma propozycjami, które posłużą jako inspiracja.

Płoty sztachetowe drewniane

Najprostsza konstrukcja, która nie stwarza żadnych problemów podczas realizacji. Idealnie nadaje się do ogrodzenia ogrodu, gorzej jednak z otoczeniem całej posesji, ponieważ w standardzie sztachety są dość niskie. Z łatwością można je pokonać.

Płoty drewniane żaluzjowe

Sztachety lub panele są ułożone pod kątem, jedna na drugą nieco nachodzi. Płot jest szczelny i można stworzyć wysoką konstrukcję, dlatego skutecznie odgrodzi posesję od ulicy. Niestety tego typu konstrukcje są nieco bardziej skomplikowane, najczęściej potrzebne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy do zrealizowania projektu.

Płoty ażurowe drewniane

drewniane płotki ażurowe wykorzystać można do oddzielenia od siebie różnych części ogrodu, wykonania zagrody dla zwierząt czy wytyczenia ogrodu warzywnego.

Płoty drewniane na miarę oczekiwań inwestora

Ogrodzenia drewniane są tanie, dostępne w wielu wariantach i układach, dlatego można dopasować je do aktualnych potrzeb, jak i uwarunkowań terenu. Część konstrukcji zamontować można samodzielnie, co znacząco obniża koszty inwestycji. Jeżeli potrzebujesz płotu, zdecydowanie warto pomyśleć o wariancie drewnianym. Jest to klasyczny i ponadczasowy wybór dający wiele możliwości aranżacyjnych.