Pergole w ogrodzie – w czym tkwi ich urok

Pergole w ogrodzie – jakie są zalety i jak je skomponować z drewnianym płotem?

Pergole ogrodowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Konstrukcje są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć przyjazną przestrzeń do wypoczynku na zewnątrz pod zadaszeniem. Warto wykonać je z tego samego materiału lub przynajmniej w podobnym kolorze co płot drewniany.

Pergole drewniane – zasady budowy

Pergola wyróżnia się prostą konstrukcją składającą się z słupów i belki dachowej. Zapewnia skuteczne zadaszenie w przestrzeni tarasowej lub ogrodowej. Dzięki wykonaniu z trwałych materiałów, jest możliwe skuteczne użytkowanie przez długie lata. Dostarcza zbawienny cień w okresie letnim, a w niepogodę sprawia, że uczestnikom spotkania deszcz nie pada na głowę i talerze.

Pergole zapewniają idealne miejsce do wypoczynku i relaksu

Piękna i praktyczna konstrukcja, jaką jest pergola pozwala stworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Można cieszyć się kontemplowaniem przyrody w cieniu, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Bardzo popularne jest pokrywanie pergoli ogrodowych pnącymi roślinami. Pod zadaszeniem można ustawić zestaw mebli ogrodowych, fotele, leżaki. Wystarczy utworzyć wyjątkową strefę wypoczynku, aby z większą przyjemnością spędzać czas na zewnątrz.

Tradycyjne pergole drewniane są najlepsze

Równomiernie rozmieszczone krokwie wspierane przez słupy tworzą konstrukcję pergoli. Dostępne są w różnych kształtach: prostokątnych, kwadratowych, a nawet owalnych, w zależności od preferencji. Zadaszenie również można wykonać z drewna, albo z surowców naturalnych, takich jak pnącza roślin.

Pergole drewniane wzbogacą płot ogrodowy drewniany, jeżeli tylko zostaną wykonane w podobnym odcieniu. Całość stworzy wyjątkowo atrakcyjny pod względem wizualnym komplet.

Pergole w ogrodzie – czy warto?

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wprowadzanym do polskich ogrodów. Wykonywane są z niego drewniane płotki, jak i całe ogrodzie. Powstaje z tego materiału także pergola, która umożliwia wydzielenie zadaszonej przestrzeni na tarasie lub w ogrodzie. Umożliwia spędzanie cudownego czasu na zewnątrz niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.